top of page
  • Vít Moravec

Praga–Sparta 24:26


Odveta za porážku z minulého týdne se Pragovce nepovedla. Ve vyrovnaném zápase, v němž se skóre neustále přelévalo ze strany na stranu, nakonec rozhodla 77. minuta a pětka Jiřího Pantůčka s následnou úspěšnou konverzí Martina Schneidera. Medvědi letos poprvé padli na domácím hřišti, naopak Sparťané navázali na svůj triumf ze základní části.

V hostující sestavě se překvapivě objevil Pavel Vokrouhlík, jenž poslední zápasy pro zranění vynechal. V domácí sestavě naopak chyběl Michal Novák, jemuž disciplinární komise udělila stopku na dva zápasy za vyloučení v minulém utkání na Podvinném mlýně.

Sparťané předvedli podobně jako před týdnem skvělý vstup do zápasu. V osmé minutě se prosadil Dan Chmelík a chvíli nato si mohl užít oslavnou rybičku za koncovou čárou také Martin Schneider, jenž stál na konci pěkné svižné kombinace Vokrouhlíka a Sulamanidzeho. Po čtvrthodině hry vedl hostující celek 12:0.

Pragovka se však dokázala zvednout při hře čtrnáct na čtrnáct, která následovala po žlutých kartách pro Chmelíka a Kalinu. Ve 27. minutě nejprve dotlačil míč za čáru Vazač a o tři minuty později také Hopp – po jedné úspěšné konverzi Čížka byl stav 12:12.

V této fázi zápasu Praga diktovala tempo zápasu, Sparta se pod tlakem dopouštěla mnoha přestupků a vůbec se nedostávala do útoku. Vynikající patnáctiminutovku domácích pak završila parádní akce ze samého závěru poločasu – Hrníčko rozběhl útok, Voves šikovnou nahrávkou zrychlil hru a nastartoval Forsta, jenž zanesl míč hluboko na hostující obrannou polovinu. Míč pak rychle putoval přes celou šířku hřiště až k pravě lajně, kde opět našel náruč svého stvořitele – Adam Hrníčko, 17:12.

Jenže hned zkraje druhého poločasu dokázali hosté zareagovat. Hraniční sparťanská přihrávka rozběhla nadějný útok, na který nebyla domácí obrana vůbec připravená. Chmelík tak podruhé v zápase celkem pohodlně skóroval. Schneider úspěšně prokopl a ve vedení byla opět Sparta.

Vyrovnaná bitva pokračovala i nadále, na hřišti bylo hodně emocí a rozhodčí často museli přerušovat hru a domlouvat hráčům, potažmo kapitánům. A byl to právě kapitán Pragy Petr Čížek, jenž zavelel k obratu. Svou doslova monstrózní skládkou soupeřova útočícího hráče rozpumpoval diváky i spoluhráče, ve stejné akci navíc získali Medvědi míč a Adam Hrníčko se poté podruhé v zápase prosmýkl obranou soupeře. Čížek trefil konverzi a domácí vedli v 73. minutě 24:19.

Vedení však nevydrželo Pragovce dlouho. Sparťané se oklepali a ihned se vrhli s velkou energií do útoku. Po soustavném a místy drtivém tlaku nakonec domácí obrana přece jen povolila a Pantůček zařídil srovnání skóre. Martin Schneider pak prokázal pevné nervy a úspěšným kopem stanovil konečný stav 24:26.

Ve hře se samozřejmě ještě pár minut pokračovalo, ale Sparta už dohrála zápas víceméně na polovině soupeře. Kaňkou na dramatickém utkání před slušnou diváckou kulisou byl úplný konec zápasu, v němž po drobné potyčce viděli červenou kartu hned tři hráči – hostující Palm a domácí Backa s Vazačem. Politování nad hektickým závěrem vyjádřil i Eduard Krützner: „Myslím, že takový konec byl naprosto zbytečný, do takového zápasu nic podobného nepatří,“ uvedl trenér Pragy. „Viděli jsme vyrovnané utkání, v němž měl o trochu víc štěstí soupeř. Každopádně Spartě gratulujeme a těšíme se na jarní odvetu,“ dodal ještě k průběhu zápasu.

 

RC Praga Praha – RC Sparta Praha 24:26 (17:12)

P: 27. Vazač, 30. Hopp, 40. Hrníčko, 73. Hrníčko – 8. Chmelík, 15. Schneider, 42. Chmelík, 77. Pantůček

TK: Schneider 0/1

K: Čížek 2/4 – Schneider 3/4

RC Praga Praha

Sestava: Matras T., Vazač K., Kalina P., Backa B., Voves R., Charvát M., Náse S., Hošek D., Hopp M., Čížek P., Hrníčko A., Žalud J., Samet M. A., Fuchs F., Forst T.

Náhradníci: Král J., Novotný R., Staněk D., Levytskyy V., Chupík J., Novák R., Brodský V.

Trenéři: Krützner, Šuster

RC Sparta Praha

Sestava: Benda J., Indrák P., Skall J., Páv J., Luka T., Hruška V., Děd M., Chmelík D., Pailodze V., Vokrouhlík P., Pytela P., Sulamanidze I., Pantůček J., Jaroš F., Schneider M.

Náhradníci: Štandera J., Gabidzashvili G., Palm R., Havlíček J., Hřebačka R., Hřebačka L., Šelepa L.

Trenéři: Okleštěk, Dvořák

foto: Petr Skála (ceskeragby.cz)

(vm)


bottom of page