top of page
  • Vít Moravec

Pragovácká stopa v národním týmu


Úterní ragbyový svátek v podobě zápasu české reprezentace s legendárními Barbarians je za námi. Přímo na hřišti reprezentovali Českou republiku (a také Pragu) kapitán reprezentace Robert Voves, Jakub Žalud a jako střídající hráči také Petr Čížek a Martin Charvát. Zapomínat nesmíme ani na malé žáčky Pragovky, kteří si v pondělí zatrénovali s hráči Barbarians a v úterý absolvovali jako předskokané zápasu malý turnájek přímo na hrací ploše stadionu na pražské Markétě. Zážitkem pro ně byl i úvodní nástup po boku hlavních aktérů vrcholu večera.

Kuba Žalud nastoupil v základní sestavě na pozici křídla a byl tak hodný, že se podělil se čtenáři našeho webu o své zážitky z celé akce.

Jak sis užil takový zápas, navíc v základní sestavě národního týmu?

Zápas jsem si užil hrozně moc, hrát proti takovým hráčů se jen tak někomu nepoštěstí. Měl jsem velkou radost už jen ze samotné nominace, ze základní sestavy jsem pak byl už úplně odvařenej.

Nebyl jsi nervózní z atmosféry na stadionu?

Kulisa byla výborná, těch 7000 fanoušků vytvořilo pořádný kotel. Mně osobně to určitě pomohlo k lepšímu výkonu a myslím, že i ostatním. Nervózní jsem byl ráno, to jsem nemohl dospat, a pak ještě během hymny při úvodním nástupu, ale s prvním kontaktem to ze mě spadlo.

Jak probíhala příprava národního týmu na zápas?

Přípravu jsme měli od neděle a máme ji celý tento týden, protože v sobotu ještě hrajeme s Litvou. Snažili jsme se být co nejvíc pospolu a udělat za tak krátkou dobu co nejvíc práce, což si myslím, že se celkem podařilo. Výsledek asi moc řešit nemůžeme, ale slyšel jsem pozitivní ohlasy, že to bylo z naší strany dobré ragby, zejména hra našeho roje.

Je jasné, že rozdíl mezi týmy je obrovský ve většině činnostech, přesto zkus popsat, v čem jsi spatřoval největší rozdíl mezi hráči obou týmů. A naopak, v čem myslíš, že se Češi nejvíc soupeři vyrovnali?

Rozdíl byl samozřejmě velký, hlavně v útoku. Oni když chtěli, tak si dvěma rychlými přihrávkami přihráli až na konec a bylo hotovo. Velký rozdíl byl také v podpoře, nahrávali si, i když je skládali dva tři lidi. Když šli na zem, tak nezpomalovali hru ruckem, ale ihned hledali spoluhráče pro přihrávku, čímž nás pak jasně přehrávali. Takže rychlost hry, podpora, technická vybavenost… Naopak my jsme se jim vyrovnali v tvrdosti a v odhodlání – myslím si, že pár skládek je určitě muselo bolet.

Po zápase se konala společná večeře. Jak probíhala?

Společná večeře se nesla v hodně přátelské a uvolněné atmosféře. Bylo pár proslovů, hráči Barbarians mj. ocenili náš vstup do utkání, nečekali, že na ně tak vlítneme. Také nám popřáli hodně štěstí do sobotního utkání s Litvou, výsledek prý budou sledovat. Na závěr proběhla malá soutěž v rychlosti vypití sklenice vody, i tu ale ovládli Barbaři :-)

 

Nezapomeňte v sobotu dorazit na hřiště Tatry Smíchov a podpořit českou reprezentaci v kvalifikačním utkání proti Litvě. Kromě Vovese, Žaluda, Čížka a Charváta figurují v širší nominaci také Tomáš Forst a Radim Backa. Uvidíme, kolik hráčů Pragy dostane příležitost přímo na hřišti. Zápas začíná ve 14:00.

foto: Petr Skála (ceskeragby.cz), facebook Praga

(vm)


bottom of page